1 dan
Trajanje
Slovenija
Lokacija
Vrata Jadrana, Rijeka – Trg bana Jelačića
Polazak

IZLET

03.05.2025.

REZERVACIJA: 051 621 700 / booking@abctravel.hr

POLAZAK: Rijeka, Trg bana Jelačića 07,00 h / Vrata Jadrana 07,20 h

CIJENA: 37,00 € po osobi  (umirovljenici 35,00 €)

Cijena uključuje:

  • Prijevoz modernim turističkim autobusom
  • Licencirani pratitelj putovanja
  • Organizaciju izleta
  • Jamčevina za TPA, PDV.

Za ovaj izlet vrijede Opća pravila putovanja turističke agencije ABC Travel Rijeka

Vožnja modernim turističkim autobusom u smjeru Kopra, najvećeg grada slovenske Istre i glavnu slovensku trgovačku luku – predivnu rivu gdje možete probati odlične kolače u kavani Triglav. U gradu se još  vide ostaci starih bedema iz srednjeg vijeka, a grad oduševljava svojim brojim palačama i crkvama. Zanimljivo je da je to jedan od najstarijih gradova u Sloveniji i da je i on poput Izole nekada bio otok. Prvotni naziv naselja bio je Aegida, u vrijeme Rimljana Capris, a kasnije Insula Capraria (Kozji otok). Bizantinci su ga nazvali Justinopolis, a akvilejski patrijarsi Caput Histriae (Glava Istre). Mlečani, koji su na ovom području ostavili najveći pečat, dali su mu naziv Capo d’Istria (Glava Istre). Vizuru gradu daje 54 m visok zvonik iz 12. stoljeća, a zvono sv. Nazarija, koje se nalazi u zvoniku, najstarije je zvono u uporabi u Sloveniji. Izliveno je u Veneciji 1333. godine. Na Titovom trgu se nalazi i najljepša palača u Kopru – Pretorska palača iz 13. stoljeća, a današnji je izgled poprimila sredinom 15. stoljeća. Palaču krase vanjsko stubište, vanjski balkon, karakteristično pročelje, kip Pravde s mačem, a u brojne ukrasne grbove uklesana je povijest Kopra. 

Nakon lijepih dojmova i grada Kopra, nastavljamo do Izole, ribarske lučice i mirnog grada poznatog po šarmantnim kamenim uličicama, brojnim manifestacijama… U Izoli se skriva i jedna od najljepših palača u Istri, palača Besenghi degli Ughi, a  naziv nosi po istoimenoj obitelji koja ju je dala sagraditi. Danas se u zgradi nalazi glazbena škola.

Nakon Izole, nastavljamo do Pirana, dragulja na slovenskoj obali koji plijeni svojim venecijanskim šarmom, bogatom baštinom i nezaboravnim doživljajima, nudeći savršen spoj povijesti, kulture i morske privlačnosti pa ga mnogi nazivaju i muzejem na otvorenom. Stoljećima je Piran bio pod vlašću Mletačke Republike pa ne čudi što arhitektura grada podsjeća na Veneciju. Centralno mjesto grada zauzima Tartinijev trg, nazvan  po najpoznatijem stanovniku Pirana, violinistu i kompozitoru Giuseppeu Tartiniu (1692.-1770.). Žuta građevina na trgu je njemu posvećen mali muzej, u kojem možete vidjeti i skladateljevu violinu.

S trga nekoliko uličica vodi uzbrdo prema zidinama. Piranske zidine se prvi put spominju u 7. stoljeću, rasle su kako se grad širio, a današnje datiraju iz 15. stoljeća. U grad se ulazilo kroz sedam gradskih vrata.

Nakon dana provedenog na slovenskoj obali Istre, vraćamo se puni dojmova u Rijeku. Dolazak u večernjim satima.